1 %
Kaliteli Un

Organik olarak üretilmiş taş değirmende öğütülmüş hiç bir kimyasal(ağartıcı) ya da koruyucu eklenmemiş un

1 %
Kaliteli Su

İçerisindeki minerallerin ve ph’ının dengeli olduğu, kesinlikle klor içermeyen doğal kaynak suyu

1 %
Olgun Maya

Periyodik olarak düzgün şekilde kaliteli unlar ve su ile beslenmiş, zengin içerikli ve aromalı bir maya

1 %
Kaliteli Tuz

Rafine edilmemiş, iyotsuz doğal tuzlar (Çankırı Kaya Tuzu, Deniz Tuzu, Mayi Tuzu)

SONUÇ

KALİTELİ DOĞAL KATKISIZ EKŞİ MAYALI EKMEK

Kullandığımız bütün unlar taş değirmende öğütülen buğdaylardan hiçbir katkı maddesi, koruyucu ya da beyazlatıcı(ağartıcı) içermeden elde edilmektedir.

tam buğday unlar

Tam buğday unu; buğday tanesinden öğütme sırasında kepek ve ruşeymi alınmamış tam halidir. Sağlıklı beslenmek için tam taneli tahıllar ve bunlardan üretilen unlardan yararlanmak gereklidir. Tam buğday unu, lif, yağ, karbonhidrat, esansiyel aminoasitleri, E ve B kompleks vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, silisyum, fosfor gibi beslenmeniz için elzem öğeleri yüksek miktarda içermektedir.

Atalık Karakılçık Unu

Karakılçık buğdayı adını başaklarındaki karakılçıklarından almış, atalarımızdan kalan nesli tükenmekte olan bir tür yerli buğdaydır. Hem ekmeklik olarak hem de durum buğdayı olarak Türkiye'de belirli bölgelerde yetişir. Besin değeri çok yüksek olan bu buğday cinsi hem potasyum hem de fosfor açısından çok zengindir. A, E, K, C vitaminleri, demir, lif ve protein oranı da oldukça yüksektir.

Atalık Kavılca Unu

Kavılca ununun elde edildiği buğday Kars ilimizde yetişir. Soğuk iklime uyumlu olup bu sebeple kabuk kısmı daha kalındır. Bu durum endosperminin ufak kalmasına ve gluten içeriğinin alışılmış buğday türlerine göre çok düşük olmasına sebep olmuştur. Glisemik indeksinin düşük olması sağlıklı olmasını beraberinde getirir. Kavılca unu içeriğinde yer alan vitamin ve mineral kombinasyonu olarak normal unlardan 1,5 kat daha zengindir.

Atalık Siyez Unu

Binlerce yıldır Anadolu Topraklarında yetiştirilen endemik bir tahıl çeşididir. Kavuzlu ve başakçıkları tek taneli bir buğday türüdür. Sert iklimlerde ve kıraç topraklarda yetişen dayanıklı, sert kabuk yapısıyla hastalıklara karşı dayanıklı bir türdür. Bu özelliği nedeniyle de tarihi değerini muhafaza ederek günümüze kadar gelebilmiştir. 

Çavdar Unu

Antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallerden korunmamızı sağlayan çavdar, içerdiği çinko, magnezyum, selenyum, manganez, fosfor, kalsiyum ve demir gibi mineraller sayesinde anti-aging özelliği de taşır. Çavdar ayrıca B1 ve B3 vitaminleri açısından da zengindir.

Beyaz unlar

Organik Ekmeklik Beyaz Un (Zerun)

Organik metotla yetiştirildiğinden tarım ilacı, böcek ilacı ve ağır metal içermemektedir.Atalık Buğdaylarımızdan Zerun buğdayının taş değirmende tam olarak öğütülmesinden sonra elenerek kalan beyaz kısmını kullanmaktayız.

Sarı Buğday Unu

Protein değeri yüksek ve B1 ve B6 Vitaminlerince zengin bir undur. Sindirimi kolaydır, vücutta hazımsızlığı önler. Enerji verici özelliğiden dolayı sarı buğday ürünlerinin sporcular tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Yağ ve sodyum oranı düşüktür, kolesterol düşürücü etkisi vardır. Şeker, kalp ve damar hastalığına yakalanma riskini düşürmede yardımcı olur.