Buğdayın Hikayesi – Yunus Emre Aşkın Yolculuğu

Buğdayın Hikayesi – Yunus Emre Aşkın Yolculuğu

Buğdayın Hikayesi. Hazır Ramazan ayının rahmet ve bereketi üzerimizdeyken Yunus Emre Aşkın Yolculuğu dizisinde buğday tasavvufi olarak nasıl anlatılmış sizlerle paylaşalım istedik.

Ekmek Ola!

Buğdayın ekmek olması için yürüdüğü yola, geçtiği bağdirelere bakıver hele. Var mı öyle değirmen taşında ezilmeden, elden ele yoğrulmadan, ateşlerde yanmadan oluvermek.

İşte buğday şu alem içinde insan olmaya en yakın olan. O sebepten olsa gerek buğday Ademi yani adam olmaklığı temsil eder.

Buğdayın Hikayesi

Bir şeyin bitmesi için ekilmesi icap eder. Yani her şey bir tohumdan meydana gelir. Gerisi başka mesele. Tohum bu kimi yiter kimi biter. Ama buğdayın bizatihi kendisi tohum. Çünkü o ilk var olan mevcudattan.

İyi ama bir şeyin neslinin devam etmesi için bir erkeğe bir de dişiye ihtiyaç var idir. Kır şu buğday danesini ikiye bir yanı Adem bir yanı Havva. Erenler derler ki “Buğdayın Elif Sırrı karnındadır.” Ne ola bu Elif Sırrı?

Vahdet!

Elif gibi deriz ya hem arı, hem duru, hem B1R.

Çokluktan arınmış. Biz okumak, yazmak bilmez cahiliz. Ama bu nedir derseniz, deriz ki: Rabbimin “Kün” “Ol” dediği yerde mesele noktalanmıştır.

Kün (Ol) . (nokta)

Olur

Bunu tartışmak ahmak işidir. Bunları size anlatıveririm amma bunlar sır işidir. Hak etmeyene ifşa etmek kişiye kötülüktür. Ne der Atalar “Süt çocuğuna bulgur verilmez, dişi lırılır.” Aşksız kişi hayvan olur.

İşte buğdayın ortasındaki bu Elif toprağa düştüğünde ulu bir ekinliğe dönüşür. Nasıl ki ademle havva arasında ulu bir insanlık çınarı doğar. İşte tam öyle.

Bunlar kitaplarda yazmaz canlar. Amma sanmanki bizde bir marifet vardır. Zira “Bilen söylemez, söyleyen bilmez.” Demem odur ki adem il havva bir buğday danesinin iki yarısıdır. Nefsi temsil eden Havva, Adem’den sonra ve Adem’in nefsinden yaratıldı. Ah Havva.

Buğday ekmek olur. Nefsi doyurur. Nefsin arzularının remzidir (işareti,, gizli işaret, gizli kapaklı söylemi) buğday. Her kim ki nefsinin arzularına tabi olur, kendi hakikatini (buğdaylığını) unutur, cennetten de kovulur.

Buğdayın hikayesi ni diziden dinlemek için aşağıdaki videoya tıklayabilirsiniz.

Yunus Emre Aşkın Yolculuğu Dizisi

2. Sezon 1. Bölüm (23. Bölüm) Buğdayın Hikayesi – Tapduk Emre
Sonraki YazıRead more articles

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.